WXXI-FM 91.5 Listings for October 2011

SUNDAY

 

12:00pm            Saint Paul Sunday

10/2     TBA

10/9     TBA

10/16   TBA

10/23   TBA

10/30   TBA

 

3:00pm                       The New York Philharmonic

10/2            Mozart: Violin Concerto No. 5, Turkish Mahler: Symphony No. 5 (Augustin Hadelich, v; Alan Gilbert, cond)

10/9            Rachmaninoff: Rhapsody on a Theme of Paganini Tchaikovsky: Act II from The Nutcracker (Alexander Romanovsky, p; Alan Gilbert, cond)

10/16            Corigliano: One Sweet Morning, for Mezzo-Soprano and Orchestra Dvorák: Symphony No. 7 (Stephanie Blythe, ms; Alan Gilbert, cond)

10/23   J.S. Bach: Concerto for Two Violins Berg: Violin Concerto Brahms: Symphony No. 3

(Frank Peter Zimmermann, v; Alan Gilbert, v & cond)

10/30            Mozart: Symphony No. 38, Prague Mozart: Flute and Harp Concerto Debussy: Jeux

Debussy: Ibéria (Robert Langevin, f; Nancy Allen, hp; Lorin Maazel, cond)

 

5:00pm                       From the Top

10/2     From the great state of Iowa, we meet an outstanding teenage composer from Iowa City and a top-ranking competitive swimmer who is also an exceptional pianist.

10/9     To celebrate our 10th Anniversary season, we welcome back a violinist who was on our show ten years ago, and who has since undertaken the task of "changing the world through music." You'll also meet a nine-year-old flutist from Virginia who performs Cecile Chaminade's Concertino and a uniquely talented 17-year-old countertenor from California, who sings a da capo aria by Handel.

10/16   From the Top features a teenage violinist who was the 2010 Sphinx Competition Junior Division Winner and the Norman North High School Chorale, directed by Tony Gonzalez.

10/23   From the stage of the Shalin Liu Performance Center in Rockport, Massachusetts we feature a talented teenage string quartet and an outstanding 8-year-old pianist.

10/30   From the beautiful town of Burlington, Vermont, we meet a talented youth orchestra and an exceptional teenage composer whose piece is performed by a bassoon quartet.

 

6:00pm             Classical Guitar Alive!

http://www.guitaralive.org/playlist_10_01.html

 

7:00pm                       With Heart & Voice ♦

10/2     A Divine Coincidence A program of music for World Communion Sunday and the commemoration of St. Francis of Assisi

10/9     A Tribute to Ralph Vaughan Williams This week we’ll listen to great choral music and hymns by this figure who had such a huge impact on church music in the 20th century.

10/16   A Man of Many Influences Host Peter DuBois pays tribute to the music of Herbert Howells, another of the giant figures in English church music in the last century.

10/23   The Three Hymnwriters We’ll explore the writings of three seminal hymnwriters of the seventeenth century: Philipp Nicolai, Johann Heermann and Paul Gerhardt.

10/30            Reformation Sunday We’ll listen to a variety of music that grew out of this landmark event in the history of the Christian Church. Listen for music of Luther, and those who followed on this edition of With Heart and Voice.

 

8:00pm                       Pipedreams

10/2            Finnished Business  Performances by and conversation with the vigorous virtuoso from Finland, Kalevi Kiviniemi.

10/9            Manifold Blessings  Communities rejoice with diversely designed and recently installed pipe organs.

10/16   A Liszt List  To celebrate the bicentennial of Franz Liszt (1811-1886), who made the 19th century pipe organ a vehicle for virtuosos, and for prayers.

10/23   Beyond the Liszt List  Continuing our Bicentennial tribute with original scores and arrangements by Liszt and others that further realize the pipe organ’s promethean potential.

10/30   A Thousand Voices  Familiar songs take on new life in the hands of imaginative composers and agile performers playing upon an organ’s many pipes.

 

MONDAY

 

7:00pm                       Exploring Music with Bill McGlaughlin

10/3     TBA

10/10   TBA

10/17   TBA

10/24   TBA

10/31   TBA

 

8:00pm                       Rochester Philharmonic Orchestra ♦

10/3            Handel:  Suite from Water Music Brahms:  A German Requiem (Kathryn Lewek, s; Tyler Duncan, bar; Eastman-Rochester Chorus, William Weinert, dir; Christopher Seaman, cond)

10/10            Messiaen:  Un Sourire (The Smile) Ravel:  Shéhérazade Rimsky Korsakov:  Scheherazade (Anaïk Morel, s; David Robert Coleman, guest cond)

10/17            Mozart:  Clarinet Concerto Bruckner:  Symphony No. 7 (Kenneth Grant, cl; Christopher Seaman, cond)
10/24            Vaughan WilliamsSerenade to Music Elgar:  Enigma Variations Brahms:  Symphony No. 2 (Christopher Seaman, cond) 


8:00pm                       Milwaukee Symphony Orchestra

10/31            Adams:  Tromba Lontana Copland:  Suite from Appalachian Spring Beethoven:  Symphony No. 9, Choral (Pamela Armstrong, s; Meredith Arwady, a; Vinson Cole, t; Oren Gradus, bs; Milwaukee Symphony Chorus, Lee Erickson, dir; Edo De Waart, cond)

 

TUESDAY

 

8:00pm                       San Francisco Symphony

10/4            Sallinen: Symphony No. 1 Sibelius: Violin Concerto Beethoven: Coriolan Overture, Symphony No. 8 (Vadim Repin, v; Osmo Vänskä, cond)

10/11            Rachmaninoff: The Bells Rachmaninoff: Symphony No. 2 (Nuccia Focile, s; Frank Lopardo, t; Mikhail Petrenko, bs; San Francisco Symphony Chorus; Semyon Bychkov, cond)

10/18            Dutilleux: Métaboles Ravel: Pavane for a Dead Princess Ravel: La Valse Sibelius: Symphony No. 5 (Semyon Bychkov, cond)

10/25   Bach: Brandenburg Concertos No. 3, 4, 6, Suite No. 1 J.C. Bach: Sinfonia

(Alexander Barantschik, v; Members of the San Francisco Symphony)

 

WEDNESDAY

 

12:10 p.m.            Hochstein Recital Winners Concert ♦

10/5     Julia Figueras hosts this concert from April 2011, which features pianist Daniel Hopkins, flutist Melissa Mashner and violinist Christina Yee.

 

12:10 p.m.            Live from Hochstein ♦

10/12   The Rochester Philharmonic kicks off the news season of Live from Hochstein with new Music Director Arild Remmereit.

10/19   Argos Trio

10/26   TBA

 

8:00pm                       America's Music Festivals

10/5     The biennial Berkeley Festival and Exhibition celebrated its twentieth anniversary in 2010 by highlighting the magnificence of early Italian music, from the glories of St. Mark’s Cathedral in Venice to the haunting spiritual cloisters of Milan. Presented by the San Francisco Early Music Society, in collaboration with many partners, the Festival and Exhibition keeps the churches, chapels, and concert halls of Berkeley filled with ancient music from early morning through midnight.

10/12   Seattle is known for its verdant evergreens, dramatic coastlines, and of course, coffee. However, the Emerald City is home to so much more than nature loving hikers, avid bicyclists, and baristas who create masterpieces in a cup with hot milk. It’s also a hotspot for those passionately obsessed with classical music. Take the American Handel Festival as an example. While the American Handel Society typically meets biannually for an academic conference and a few concerts, when they came to Seattle in 2011, the result was a three-week, citywide festival, incorporating some 30 concerts and a host of lectures, symposia, and educational activities with the help of over 26 collaborating organizations.

 

8:00pm                       Cleveland Orchestra

10/19   Takemitsu: Dream/Window Bach:  Mass in F Debussy: Prelude to the Afternoon of a Faun Stravinsky: The Rite of Spring (Laura Claycomb, s; Kelley O’Connor, ms; Andrew Foster-Williams, bs-bar; Cleveland Orchestra Chamber Chorus; Franz Welser-Möst, cond)

10/26   Britten:  Four Sea Interludes from Peter Grimes, Passacaglia from Peter Grimes Bruckner:  Symphony No. 7 (Welser-Möst, cond)

 

THURSDAY

 

8:00pm                       BP Chicago Symphony Orchestra

10/6            Haydn: Symphony No. 101, The Clock Mahler: Symphony No. 9 (Bernard Haitink, cond)

10/13   Verdi: Otello (Aleksandrs Antonenko, Nicola Alaimo, Juan Francisco Gatell, Michael Spyres, Eric Owens, Paolo Battaglia, David Govertson, Krassimira Stoyanova, Barbara Di Castri, the Chicago Symphony Chorus, Duain Wolfe, dir; Chicago Children’s Choir, Josephine Lee, Art Dir; Riccardo Muti, cond)

10/20            Sibelius: Suite from Karelia Grieg: Piano Concerto Stravinsky: Petrushka Sibelius: Lemminkäinen in Tuonela and The Swan of Tuonela from Four Legends from the Kalevala (Evgeny Kissin, p; Jukka-Pekka Saraste, cond)

10/27            Bartók: Divertimento for String Orchestra Mozart: Piano Concerto No. 12 Schumann: Symphony No. 2 Bach: Orchestral Suite No. 3 (Paul Lewis, p; Christoph von Dohnányi and Pinchas Zukerman, cond)

 

FRIDAY

 

1:00pm                       Backstage Pass ♦ (Repeats Sunday at 2pm)

TBA

 

8:00pm                       APM Symphony Cast

10/7     Bruch: Violin Concerto No. 1 Shostakovich: Symphony No. 11 (Joshua Bell, v; Royal Concertgebouw Orchestra; Semyon Bychkov, cond)

10/14            Brahms: Piano Concerto No. 2 Wagner: Vorspiel und Liebestod from Tristan und Isolde

R. Strauss: Der Rosenkavalier Suite (Leif Ove Andsnes, p; Royal Concertgebouw Orchestra; Mariss Jansons, cond)

10/21            Mozart: Masonic Funeral Music Beethoven: Piano Concerto No.1 Mozart: Symphony No. 35, Haffner (Jeremy Denk, p; Los Angeles Philharmonic; Gustavo Dudamel, cond)

10/28            Mackey: Beautiful Passing Brahms: A German Requiem

(Christine Schäfer, s; Matthias Goerne, bar; Los Angeles Master Chorale; Leila Josefowicz, v; Los Angeles Philharmonic; Gustavo Dudamel, cond)

 

8:00pm                       Live from Temple B’rith Kodesh: A Yom Kippur Service ♦

10/7     The annual Yom Kippur Service, celebrated live from Temple B’rith Kodesh.  Jeanne Fisher, hosts.

 

SATURDAY

 

11:00am            Fascinatin’ Rhythm ♦

10/1            Rodgers and Hart in NYC

10/8     Yes We Have No Bananas - novelties

10/15   All Alone

10/22   The Exotic Strain

10/29   Ira Gershwin: Wit Serves Romance

 

12:00 p.m.            Stage Notes ♦

10/1     TBA

10/8     TBA

10/15   TBA

10/22   TBA

10/29   TBA

 

1:00pm                       San Francisco Opera

10/1            Wagner:  Die Walküre (in German)

10/8            Wagner:  Siegfried (in German)

10/15            Wagner: Götterdämmerung (in German)

1:00pm                       Houston Grand Opera

10/22   R. Strauss:  Ariadne Auf Naxos (in German)

10/29            Puccini:  Madame Butterfly (in Italian)

 

8:00pm                       Thistle & Shamrock with Fiona Ritchie

10/1            Wisdom In The Strings We explore contemporary and traditional music conveying wisdom from ancient times this week. Featured are Celtic-tinged arrangements of the sacred chants of Hildegard von Bingen (1098-1179) and William Jackson's music developed from a medieval manuscript, created on a tiny Scottish island in the 13th century.

10/8            Harlaw Scotland 1411 Music and song have carried the story of the Battle of Harlaw through the centuries. Fiddler Bonnie Rideout and a gathering of musicians have recorded ancient music commemorating the 600th anniversary of the battle. Travel back in time with them and music historian John Purser who tells us of this legendary conflict in the age-old struggle between war and peace.

10/15   Tucked Away Celtic musicians are often interested in forging a global fusion. Here are some that also strive to preserve distinct regional voices. They include flute player Cathal McConnell's with a collection of old field recordings and more hidden treasures with singers Mairead Ni Mhaonaigh and Christine Kydd, and fiddlers Pete Clark and Chris Stout.

10/22   Live Vibe From Old Blind Dogs in the midwestern U.S. and The Chieftains in Dublin, to Skolvan in Italy and Skyedance in Spain, this week's live recordings prove what we already know: Celtic music has worldwide appeal, is on the move, and is best experienced live.

10/29   Creepy Ceilidh Traditional songs and tunes guide us through the rich and imaginative world of Celtic folklore, where we dwell among eerie ballads, strange melodies and supernatural tales with Karan Casey, Alan Stivell, Chantan, and the Mediaeval Baebes.